II i III etap wdrożenia PPK | Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami

II i III etap wdrożenia PPK

04.05.2021

II i III etap wdrożenia PPK odbył się w terminie i bez problemów dzięki zaangażowaniu instytucji finansowych.

II i III etap wdrożenia PPK odbył się w terminie i bez problemów również dzięki zaangażowaniu instytucji finansowych. Największą trudność sprawiło im przekonanie pracodawców do wyboru swojej oferty, spełnienie ich oczekiwań, oraz niepewność i ograniczenia związane z pandemią. Instytucje finansowe nieprędko osiągną zysk z prowadzenia PPK – wynika z badania IZFiA i IGTE.

Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych, które zrzeszają TFI i PTE, instytucje finansowe zarządzające środkami w ramach PPK, przeprowadziły badanie wśród swoich członków, by zebrać doświadczenia po kolejnych etapach wdrożenia programu, wyciągnąć z nich wnioski i na tej bazie przygotować rekomendacje rozwoju systemu.

Badanie pokazuje, że II i III etap wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych odbył się dzięki dużemu zaangażowaniu instytucji finansowych. Zdaniem wszystkich badanych podmiotów zakres faktycznego wsparcia udzielonego pracodawcom przy wdrażaniu PPK przez instytucje finansowe przekroczył zakres obowiązków ustawowych. W opinii 71,4% ankietowanych zakres wsparcia był znacząco większy, a według 28,6% był większy od obowiązków ustawowych.

W badaniu dotyczącym I etapu wdrożenia PPK przeprowadzonym w 2020 roku 86,7% badanych uważało, że zakres wsparcia udzielony pracodawcom był większy od wymaganego ustawą, przy czym 66,7% uznało ten zakres za znacząco większy, a 20% za większy (13,3% nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie). To pokazuje, że w II i III etapie wdrożenia instytucje finansowe były mocniej zaangażowane w pomoc pracodawcom, co wymagało od nich poświęcenia większych nakładów i środków. Jednocześnie to także dzięki ich ponadnormatywnym działaniom kolejne etapy wdrożenia planów przebiegły w terminie i bez problemów.

Budowa powszechnego, perspektywicznego systemu długoterminowych oszczędności, który będzie cieszył się zaufaniem i dobrą oceną uczestników, wymaga skoordynowanej współpracy i wysiłków wielu podmiotów. Instytucje finansowe doskonale rozumieją, jak potrzebny jest w Polsce taki system, a także swoją rolę w jego tworzeniu. Wykorzystując swoje zasoby, angażują się w ten proces i podejmują wiele inicjatyw, które wychodzą poza nałożone na nich prawem obowiązkikomentuje Małgorzata Rusewicz, prezes zarządu IZFiA i prezes IGTE.

Badane instytucje zidentyfikowały największe wyzwania, z jakimi spotkały się podczas II i III etapu wdrażania PPK. W opinii połowy ankietowanych największą trudność stanowiły – przekonanie pracodawców do wyboru swojej oferty, zaspokojenie potrzeb lub spełnienie oczekiwań pracodawców w zakresie wsparcia wdrożenia oraz niepewność i ograniczenia związane z pandemią COVID-19 i jej następstwami. Blisko połowa ankietowanych (42,9%) za wyzwanie uznała przekonanie pracodawców do PPK. Co piąta instytucja (21,4%) wskazała na krótki czas na sprzedaż i wdrożenie planów, wygospodarowanie odpowiednich zasobów do skutecznego konkurowania o pozyskanie pracodawców, uzyskanie aprobaty oferty przez reprezentację pracowników i praktyczne stosowanie przepisów o PPK lub inny aspekt, jako na kwestię problematyczną.

Instytucje finansowe określiły również czas, w którym przy założeniu utrzymania posiadanych udziałów w rynku, będą osiągały zysk z prowadzenia PPK. Ponad połowa ankietowanych podmiotów (54,5%) wskazała, że spodziewa się osiągnięcia zysku w ciągu 5-7 lat. Co czwarta badana instytucja (27,3%) będzie musiała czekać 8-10 lat, a co dziesiąta (9,1%) jeszcze dłużej, by inwestycja jej się opłaciła. Najszybciej, czyli w ciągu 4 lat, zysk z PPK osiągnie co dziesiąty badany podmiot (9,1%).

Deklaracje towarzystw inwestycyjnych i emerytalnych wskazują, że rentowność świadczenia usług w ramach PPK jest znacząco odłożona w czasie. Wynika z tego, że instytucje finansowe wierzą w rozwój i dobre perspektywy programu, a poziom kosztów uczestnictwa jest dostosowany do potrzeb klientów. Przy uwzględnieniu faktu dopłat od pracodawców i państwa do prywatnych wpłat, można mieć nadzieję, że z upływem czasu program będzie obejmował swoim zasięgiem coraz większe grupy oszczędzających, a tym samym rósł będzie w społeczeństwie odsetek osób przygotowujących się do finansowania życia po okresie aktywności zawodowejdodaje Małgorzata Rusewicz.

Badanie „Wdrożenie PPK w II i III etapie” zostało przeprowadzone przez IZFiA oraz IGTE metodą CAWI w dniach od 22 lutego do 22 marca 2021 roku na próbie 14 instytucji finansowych, TFI i PTE, członkach ww. izb.

Pełny raport z badania będzie opublikowany w drugiej połowie maja b.r. w serwisie internetowym IZFiA pod adresem: https://www.izfa.pl/raporty oraz w serwisie IGTE pod adresem: http://igte.pl/ekspertyza/, o czym Państwa powiadomimy

Pozostałe aktualności

tytuł posąg bogini sprawiedliwości
20.11.2024

Szkolenie "Ramy prawne i regulacyjne audytu wewnętrznego w TFI, realizacja obowi…

Zapraszamy do udziału w specjalistycznym szkoleniu: „Ramy prawne i regulacyjne audytu wewnętrznego w TFI, realizacja obowiązków…
więcej informacji o Szkolenie "Ramy prawne i regulacyjne audytu wewnętrznego w TFI, realizacja obowi…
aml
15.11.2024

Szkolenie "„Aktualne wyzwania towarzystw funduszy inwestycyjnych w zakresie AML”…

Zapraszamy do rejestracji na szkolenie online poświęcone kluczowym wyzwaniom w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML),…
więcej informacji o Szkolenie "„Aktualne wyzwania towarzystw funduszy inwestycyjnych w zakresie AML”…
trzech mezczyzn
13.11.2024

Szkolenie "Ryzyko 2.0 – nadzór nad systemem zarządzania ryzykiem oraz nowe ryzyk…

Zapraszamy do udziału w szkoleniu, które pozwoli zgłębić kluczowe regulacyjne i ilościowe aspekty zarządzania ryzykiem, z…
więcej informacji o Szkolenie "Ryzyko 2.0 – nadzór nad systemem zarządzania ryzykiem oraz nowe ryzyk…
data 23 X, dzień edukacji
22.10.2024

Dzień Edukacji Finansowej na GPW - 23 października 2024

Zapraszamy do udziału w 4. edycji Dnia Edukacji Finansowej.   Wydarzenie odbędzie się już w najbliższą środę, 23 października br…
więcej informacji o Dzień Edukacji Finansowej na GPW - 23 października 2024
ikona mężczyzny w zielonym ubraniu
22.10.2024

Szkolenie online: "Wpływ decyzji sankcyjnej regulatora (KNF, UOKiK) na postępowa…

Zapraszamy na szkolenie: "Wpływ decyzji sankcyjnej regulatora na postępowanie cywilne wobec instytucji finansowych" Data: 3…
więcej informacji o Szkolenie online: "Wpływ decyzji sankcyjnej regulatora (KNF, UOKiK) na postępowa…
Zaproszenie na spotkanie i trzy zdjęcia gości
07.10.2024

Konferencja Klubu Kobiet Rynku Finansowego - 17 października 2024 r.

Zapraszamy do udziału w jesiennej odsłonie Klubu Kobiet Rynku Finansowego, który odbędzie się tradycyjnie w Sali Notowań Giełdy…
więcej informacji o Konferencja Klubu Kobiet Rynku Finansowego - 17 października 2024 r.