Listopad 2008. Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami postuluje korzystne dla Inwestorów i gospodarki kraju rozwiązania podatkowe stymulujące długoterminowe oszczędzanie. | Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami

Listopad 2008. Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami postuluje korzystne dla Inwestorów i gospodarki kraju rozwiązania podatkowe stymulujące długoterminowe oszczędzanie.

22.11.2008

W toku publicznej dyskusji na temat zmian w systemie podatkowym, w szczególności odnośnie zniesienia podatku od zysków z oszczędności i inwestycji kapitałowych - tzw. podatku „Belki" oraz w związku z globalnym kryzysem na rynkach finansowych i jego skutkami dla rynku polskiego, Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami podjęła działania mające na celu stymulowanie wprowadzenia jak najkorzystniejszych rozwiązań prawnych dla Inwestorów indywidualnych oraz polskiej gospodarki.

Z punktu widzenia maksymalnych korzyści dla Państwa i - w perspektywie długoterminowej - dla budżetu, duże znaczenie ma stworzenie takiego otoczenia prawnego, które będzie zachęcało obywateli do długofalowego oszczędzania. Inwestycje długoterminowe kreują bowiem długoterminowy pieniądz, a  to zmniejsza ryzyko szybkiego powrotu zainwestowanych środków na rynek i zwiększenia inflacji. Obecnie obowiązujący system opodatkowania skutecznie zniechęca do długoterminowego oszczędzania, gdyż faktycznie każda forma inwestycji kapitałowych (nabywanie jednostek uczestnictwa funduszu, inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych, czy gromadzenie środków na lokatach bankowych) jest traktowana w identyczny sposób, tzn. opodatkowywana, niezależnie od horyzontu inwestycji. Brak realnych zachęt fiskalnych do oszczędzania o charakterze długoterminowym powoduje, że inwestycje kapitałowe są niestabilne i mają charakter krótkoterminowy.

„W interesie gospodarki kraju jak i uczestników rynku, czyli klientów, leży stworzenie warunków prawnych, a przede wszystkim fiskalnych, pozwalających na wprowadzenie modelu zachęt do gromadzenia oszczędności przez obywateli w dłuższej perspektywie czasu. Nie ulega bowiem wątpliwości, że o zamożności kraju, decyduje w głównej mierze zamożność społeczeństwa, a długofalowe oszczędzanie sprzyja podnoszeniu jej poziomu i zapewnia jednocześnie stabilność systemu gospodarczego Państwa" - powiedział Marcin Dyl Prezes Zarządu IZFiA.

Izba przygotowała dwa modele rozwiązań będących reakcją na obecną sytuację. Pierwszy z nich zakłada częściowe zniesienie opodatkowania przychodów z kapitałów pieniężnych. Zdaniem Izby podatek od zysków kapitałowych należałoby utrzymać w stosunku do inwestycji krótkoterminowych, natomiast długoterminowe inwestycje (powyżej 3 lat) należałoby z niego zwolnić, co stanowiłoby dla inwestorów indywidualnych zachętę dla długofalowego oszczędzania. Takie rozwiązanie wymaga zmiany ustawy. Druga propozycja będąca reakcją na zawirowania na rynkach finansowych zakłada zaniechanie poboru podatku „Belki" do końca 2010r., o ile inwestycja trwa przynajmniej rok, i stanowi zachętę dla inwestorów do wstrzymania się z decyzjami podejmowanymi wyłącznie pod wpływem emocji. Jest to istotne szczególnie teraz w sytuacji międzynarodowego kryzysu na rynkach finansowych, gdyż może mieć wpływ na złagodzenie skutków spadków oraz na zatrzymanie odpływu kapitału z polskiego rynku finansowego, co  zarazem umożliwi ochronę zgromadzonych już oszczędności i podjętych inwestycji. Wprowadzenie takiego rozwiązania nie wymaga zmiany ustawy, jedynie odpowiedniego rozporządzenia, co leży w gestii Ministra Finansów. „Obok oczywistych zalet dla indywidualnych uczestników rynku finansowego, taka zachęta o charakterze fiskalnym, również mogłaby stać się narzędziem stymulującym długoterminowe inwestycje. W chwili obecnej wydaje się, iż takie inwestycje są korzystniejsze dla budżetu państwa od doraźnego podatku, z którego wpływy w najbliższym czasie będą niewątpliwie zdecydowanie niższe niż zakładano w założeniach budżetowych". - powiedział Marcin Dyl Prezes Zarządu IZFiA.

Projekty powyższych aktów prawnych Izba przekazała Ministerstwu Finansów jako materiał do analizy na najbliższym posiedzeniu Rady Rozwoju Rynku Finansowego.

Pozostałe aktualności

splecione dłonie
26.08.2024

Szkolenie online: "Umowy outsourcingowe w TFI", 10 września 2024 r.

"Umowy outsourcingowe w TFI” to kompleksowe i praktyczne szkolenie skierowane do zarządów TFI oraz osób w organizacji spółki…więcej informacji o Szkolenie online: "Umowy outsourcingowe w TFI", 10 września 2024 r.
czerwony gwizdek i tytuł szkolenia
30.07.2024

Szkolenie online: "Sygnaliści zabezpieczanie danych i informacji zawartych w zgł…

25 września wejdą w życie kolejne obowiązki dla branży finansowej związane z ustawą o sygnalistach. Co to oznacza dla firm i…więcej informacji o Szkolenie online: "Sygnaliści zabezpieczanie danych i informacji zawartych w zgł…
LUDZIE IKONY
15.07.2024

IZFiA Raport Roczny o rynku funduszy w 2023 r.

Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA) opublikowała Raport Roczny o rynku funduszy inwestycyjnych w Polsce za 2023 rok…więcej informacji o IZFiA Raport Roczny o rynku funduszy w 2023 r.
Sala konferencyjna pełna ludzi oraz scena
02.07.2024

XVIII Forum Funduszy

XVIII Forum Funduszy: Musimy o siebie zawalczyć Polski rynek kapitałowy musi zawalczyć o siebie, aby skorzystać z przemiany…więcej informacji o XVIII Forum Funduszy
TRZY PANIE Z BUKIETAMI
14.06.2024

Spotkanie kobiet z rynku finansowego

Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć oraz reportażu z ostatniego spotkania Klubu Kobiet Rynku Finansowego pod adresem: https://…więcej informacji o Spotkanie kobiet z rynku finansowego
zdjęcia trzech kobiet, główki, na niebieskim tle
21.05.2024

Konferencja Klubu Kobiet Rynku Finansowego

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie organizowane przez GPW, CFA Society Poland oraz IZFiA, które odbędzie się 6 czerwca (czwartek…więcej informacji o Konferencja Klubu Kobiet Rynku Finansowego