Zagadnienia VAT występujące w działalności TFI i funduszy. Zmiany w prawie podatkowym na 2019 | Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami

Zagadnienia VAT występujące w działalności TFI i funduszy. Zmiany w prawie podatkowym na 2019

Zagadnienia VAT występujące w działalności TFI i funduszy. Zmiany w prawie podatkowym na 2019
25.09.2018
-

Szkolenie skierowane jest do pracowników i przedstawicieli Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych („TFI”), którzy zajmują się kwestiami podatkowymi i finansowymi. W szczególności zainteresowane szkoleniem będą osoby, które odpowiadają za rozliczenie zarządzanych funduszy inwestycyjnych w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) oraz podatku od towarów i usług (VAT).

Co do zasady, TFI i fundusze inwestycyjne podlegają zwolnieniu z opodatkowania VAT. Jednak nie oznacza to, że problematyka VAT nie dotyczy ich działalności. W praktyce, niektóre usługi świadczone przez TFI powinny podlegać opodatkowaniu 23% VAT. Ponadto, podatek VAT pojawia się na zakupach dokonywanych przez fundusze (w tym w ramach nabywania usług z zagranicy – tzw. import usług), zwiększając koszt nabywanych usług. W tym zakresie ostatnie orzeczenia sądowe dają szansę na ograniczenie konieczności płacenia VAT przy imporcie niektórych usług.

Implementacja MiFID II do polskiego porządku prawnego spowodowała wątpliwości co do opodatkowania VAT usług świadczonych przez dystrybutorów, które są wynagradzane jako dające wartość dodaną dla klientów (system zachęt). Ryzyko podatkowe w tym zakresie spoczywa na dystrybutorach (pośrednikach), ale konieczność doliczania VAT spowodowałaby w dłuższej perspektywie wzrost obciążeń ekonomicznych i dla samych funduszy.

Ministerstwo Finansów opublikowało szereg projektów zmian w prawie podatkowym na lata 2019 i 2020, w tym projekt nowego kluczowego aktu jakim jest Ordynacja podatkowa. Zgodnie z deklaracjami, celem tych nowelizacji jest dalsze uszczelnianie systemu podatkowego, ale także jego uproszczenie (polityka tzw. „3P” w prawie podatkowym, czyli przejrzystości, prostoty i przyjazności systemu podatkowego), co jak się okazuje w praktyce nie zawsze jest realizowane.

Celem szkolenia jest przedstawienie w sposób praktyczny i jasny najważniejszych problemów podatkowych TFI i funduszy inwestycyjnych oraz uczulenie słuchaczy na określone zagadnienia podatkowe.

Szkolenie prowadzone będzie w formie wykładu z wykorzystaniem prezentacji. Uczestnicy szkolenia będą mieli możliwość aktywnego dialogu z prowadzącymi oraz wymiany doświadczeń.

Szkolenie zostanie przeprowadzone przez ekspertów z Deloitte Doradztwo Podatkowe Tokarski i Wspólnicy.

Deloitte w Polsce jest częścią międzynarodowej sieci Deloitte Touche Tohmatsu, zaliczającej się do „Wielkiej Czwórki” światowych firm doradczych i jest najszybciej rozwijającą się spośród nich. Deloitte świadczy usługi w zakresie doradztwa podatkowego, audytu i rachunkowości, doradztwa prawnego, księgowego i inwestycyjnego, a także specjalistyczne usługi doradztwa gospodarczego oraz kompleksowe doradztwo personalne i usługi aktuarialne. Na całym świecie zatrudniamy ponad 264 000 specjalistów w ponad 150 państwach.

Na rynku usług doradztwa podatkowego jesteśmy jedną z niewielu firm doradczych, które utworzyły wyodrębniony zespół specjalizujący się w kompleksowym doradztwie dla sektora finansowego. Wieloletnia współpraca z instytucjami finansowymi, takimi jak banki, zakłady ubezpieczeń, pośrednicy ubezpieczeniowi, towarzystwa funduszy inwestycyjnych oraz domy maklerskie, pozwoliła zdobyć naszemu zespołowi szerokie doświadczenie w zakresie doradztwa dla podmiotów z branży finansowej.

Program
  1. Opodatkowanie VAT usług świadczonych przez TFI (zwolnienie vs. 23% VAT), w tym opodatkowanie VAT usług świadczonych nieodpłatnie.
  2. Opodatkowanie VAT nabywanych usług depozytariusza.
  3. Opodatkowanie VAT importu usług – możliwość zastosowania zwolnienia VAT np. do nabywanych usług doradczo-informacyjnych (przykładowo Bloomberg, Reuters).
  4. Odliczanie podatku VAT przez TFI, w tym kalkulacja tzw. współczynnika / proporcji VAT – metody zwiększenia efektywności w zakresie VAT.
  5. Wpływ MiFID II na opodatkowanie VAT usług świadczonych przez dystrybutorów - opodatkowanie VAT systemu zachęt (kick-backs) jako wynagrodzenia za czynności mające na celu poprawę jakości usługi świadczonej klientowi (też w kontekście pisma KNF do Prezesa Zarządu IZFiA).
  6. Omówienie zmian w prawie podatkowym na 2019 i 2020, w tym w zakresie podatku dochodowego (w tym projekt ogłoszony 24 sierpnia 2018 r.), podatku od towarów i usług (VAT), nowej Ordynacji podatkowej, np.:
    1. wprowadzenie zmian dotyczących możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z używaniem samochodów osobowych;
    2. wprowadzenie regulacji w zakresie „exit tax”, dotyczących opodatkowania przenoszenia poza granice Polski aktywów / siedziby spółki (podatek od dochodów z niezrealizowanych zysków);
    3. szereg istotnych zmian dotyczących podatku u źródła;
    4. wprowadzenie na wzór „sankcji VATowskiej” możliwości ustalenia przez organy podatkowe „dodatkowego zobowiązania podatkowego”;
    5. wprowadzenie obszernych obowiązków dotyczących informowania organów o „schematach podatkowych”;
    6. istotne zmiany w klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania;
    7. odpowiedzialność podmiotów zbiorowych.

    Leszek Tokarski

    Deloitte Doradztwo Podatkowe Dąbrowski i Wspólnicy sp.k.
    Leszek Tokarski
    Partner w Zespole Instytucji Finansowych w dziale doradztwa podatkowego Deloitte, radca prawny

    Specjalizuje się w doradztwie podatkowym od 1992r. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Ministerstwie Finansów, kancelariach prawnych, KPMG oraz Deloitte. Począwszy od 2001r., Partner w Deloitte, zarządza Działem Doradztwa Podatkowego dla Instytucji Finansowych.

    Prowadzi bieżące doradztwo podatkowe dla banków, zakładów ubezpieczeń, firm leasingowych, oraz innych instytucji finansowych. Specjalizuje się w procesach reorganizacji i restrukturyzacji działalności operacyjnej klientów, ze szczególnym uwzględnieniem podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku VAT oraz w reprezentowaniu klientów w postępowaniach kontrolnych i podatkowych przed organami podatkowymi, a także w procesach podatkowych przed sądami administracyjnymi oraz Naczelnym Sądem Administracyjnym.

    Paweł Skorłutowski

    Paweł Skorłutowski
    Paweł Skorłutowski
    Starszy menedżer w dziale doradztwa podatkowego Deloitte, doradca podatkowy, radca prawny

    Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przed dołączeniem do zespołu Deloitte, Paweł pracował w innych znaczących firmach doradztwa podatkowego, zajmując się obsługą podatkową polskich i zagranicznych podmiotów. Posiada ponad dziesięć lat doświadczenia w świadczeniu usług doradztwa podatkowego.

    Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu doradztwa przy transakcjach dla instytucji finansowych, w tym banków, zakładów ubezpieczeniowych, firm leasingowych, pośredników finansowych oraz funduszy inwestycyjnych. Brał udział w licznych projektach podatkowych, takich jak przeprowadzenia przeglądów podatkowych dużych instytucji finansowych lub doradztwo przy restrukturyzacjach spółek.

    Dodatkowo Paweł prowadzi szkolenia podatkowe dla pracowników instytucji finansowych oraz podmiotów je zrzeszających (m.in. dla Polskiej Izby Ubezpieczeń, Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce lub Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami).

    Paweł doradza również w zakresie obowiązków skierowanych do polskich instytucji finansowych w związku raportowaniem rachunków finansowych w posiadaniu zagranicznych rezydentów podatkowych (FATCA, CRS, Euro-FATCA) oraz raportowaniem do STIR.

    Współautor komentarza do podatku dochodowego od osób prawnych.

    Agnieszka Ostrowska

    Deloitte Doradztwo Podatkowe Dąbrowski i Wspólnicy sp.k.
    Agnieszka Ostrowska
    Starszy menedżer

    Podczas swojej siedemnastoletniej praktyki w doradztwie Agnieszka zajmowała się przede wszystkim obsługą podmiotów z sektora finansowego.

    Patrycja Saul

    Deloitte Doradztwo Podatkowe Dąbrowski i Wspólnicy sp.k.
    Patrycja Saul
    Menadżer

    Brała udział w licznych projektach mających na celu optymalizację rozliczeń w podatku od towarów i usług, w tym w zakresie importu usług, a także w zakresie kalkulacji współczynnika VAT.

    • Członkowie i Podmioty wspierające IZFiA – 550 zł/osoba
    • Instytucje nie należące do IZFiA – 650 zł/osoba

    Opłatę należy uiścić PRZED SZKOLENIEM przelewem na rachunek Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, w Banku Pekao SA, nr 25 1240 6045 1111 0000 4744 4001.

    W tytule przelewu należy zamieścić następujące informacje: "Szkolenie podatkowe – 25 września 2018 r." oraz nazwisko i imię uczestnika/uczestników.

    Dokumentem rozliczeniowym płatności za szkolenie będzie wystawiana przez Izbę Faktura (nie jest to jednak faktura VAT).

    Szkolenie - certyfikaty bez PDF

    Uczestnictwo w szkoleniu potwierdzone zostanie certyfikatem, który będzie mógł być wykorzystany w celu udokumentowania doskonalenia umiejętności zawodowych m.in. przez radców prawnych i adwokatów.