Indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) | Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami

Indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE)

to druga obok IKE możliwość indywidualnego oszczędzania na emeryturę w ramach III filaru.
Charakteryzuje się:
- limitem wpłat w wysokości:
- 1,2 krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok - w przypadku osób nieprowadzących pozarolniczej działalności - w 2021 roku jest to 6 310,80 zł;
- 1,8 krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok - w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność* - w 2021 r. jest to 9 466,20 zł;
- ulgą podatkową polegającą na możliwości odliczenia wpłacanych kwot od podstawy opodatkowania;
- zwolnieniem z podatku od zysków kapitałowych przy wypłacie środków po osiągnięciu wieku emerytalnego opodatkowaniem wypłacanej kwoty zryczałtownaym 10% podatkiem dochodowym.

Podstawowa różnica pomiędzy IKE a IKZE polega na momencie zapłacenia podatku dochodowego. W IKE gromadzone są pieniądze już po potraceniu podatku, tak więc wypłata jest z niego zwolniona. W IKZE natomiast jest na odwrót - składki są odliczane od podstawy opodatkowania, jednak podatek będzie liczony od wypłacanej kwoty w momencie zakończenia inwestycji.
IKZE mogą być prowadzone przez fundusze inwestycyjne, banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, domy maklerskie, otwarte fundusze emerytalne.

* Limit tylko dla osób, które prowadzą pozarolniczą działalność w rozumieniu przepisu art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.