Ceny transferowe w funduszach inwestycyjnych | Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami

Ceny transferowe w funduszach inwestycyjnych

Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami
26.09.2017
-

Ceny transferowe są zagadnieniem znajdującym się w centrum zainteresowania organizacji międzynarodowych oraz organów podatkowych w wielu krajach. Również polskie władze skarbowe nadały cenom transferowym najwyższy priorytet. W konsekwencji, począwszy od 2015 roku obserwuje się zaostrzenie i zintensyfikowanie kontroli w tym obszarze. Ponadto, od 1 stycznia 2017 roku obowiązują nowe wymogi w zakresie sporządzania dokumentacji cen transferowych, które w większości przypadków oznaczają dodatkowe obowiązki dokumentacyjne dla podatników. Jednym z przykładów dodatkowych obowiązków po stronie podatników, jest oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji podatkowej, podpisywane przez członków zarządu i składne do urzędu skarbowego wraz z rocznym zeznaniem podatkowym.

 Ze względu na szczególne zasady działania TFI oraz zarządzanych przez nie funduszy, pojawia się szereg wątpliwości i niejasności związanych zakresem stosowania przepisów o cenach transferowych w odniesieniu do tej grupy podmiotów.

 Szkolenie będzie miało na celu przedstawić w kompleksowy i zorganizowany problematykę cen transferowych w kontekście działalności funduszy inwestycyjnych i zarządzających nimi TFI. Oprócz omówienia aspektów teoretycznych, nacisk zostanie położony na kwestie praktyczne związane z przygotowaniem dokumentacji cen transferowych oraz analizą rynkowego charakteru transakcji z podmiotami powiązanymi.

Szkolenie skierowane jest do pracowników towarzystw funduszy inwestycyjnych („TFI”), którzy zajmują się kwestiami podatkowymi i finansowymi. W szczególności, zainteresowane szkoleniem będą osoby, które odpowiadają za rozliczenie transakcji realizowanych przez TFI z podmiotami powiązanymi oraz za przygotowanie dokumentacji podatkowej dla tych transakcji.

Szkolenie prowadzone będzie w formie wykładu z wykorzystaniem prezentacji. Uczestnicy szkolenia będą mieli możliwość aktywnego dialogu z prowadzącymi oraz wymiany doświadczeń.

Szkolenie zostanie przeprowadzone przez ekspertów z kancelarii FL Tax.

FL Tax jest najszybciej rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego w Polsce (wg Rankingu firm doradztwa podatkowego 2017 dziennika Rzeczpospolita). Jedną z najważniejszych kompetencji FL Tax jest doradztwo w zakresie cen transferowych. Dedykowany, doświadczony zespół, setki zrealizowanych projektów oraz wiedza merytoryczna pozwoliły na opracowanie skutecznych i sprawnych rozwiązań w zakresie cen transferowych.

Specjaliści z FL Tax posiadają szerokie doświadczenie we współpracy z firmami z branży finansowej oraz ubezpieczeniowej, w szczególności współpraca z różnymi TFI pozwoliła na wypracowanie rozwiązań, które zabezpieczają kluczowe ryzyka w obszarze cen transferowych.

Program
  1. Aktualne zasady opodatkowania funduszy inwestycyjnych
    • opodatkowanie funduszy inwestycyjnych po 1 stycznia 2017 r.
    • planowane/oczekiwane zamiany w opodatkowaniu funduszy inwestycyjnych
  2. Wprowadzenie do cen transferowych
    • zasada ceny rynkowej
    • polskie i międzynarodowe regulacje w zakresie cen transferowych
    • przeciwdziałanie transferowi zysków i erozji podstawy opodatkowania – projekt „BEPS”
  3. Co zmienia się w cenach transferowych?
    • Nowe obowiązki dokumentacyjne – zakres zmian
    • Jak zmienia się podejście organów skarbowych?
    • Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania – komunikaty Ministerstwa Finansów
  4. Specyficzne zagadnienia z obszaru cen transferowych w funduszach inwestycyjnych i towarzystwach funduszy inwestycyjnych („TFI”)
    • Czy fundusz i zarządzające nim TFI to podmioty powiązane w rozumieniu cen transferowych:
      • praktyka i stanowisko organów podatkowych
      • konsekwencje uznania TFI oraz funduszy za podmioty powiązane
    • Kiedy uczestnik może być powiązany z funduszem?
    • Dokumentacja cen transferowych – aspekty praktyczne:
      • ogólne zasady określania zakresu obowiązków dokumentacyjnych
      • fundusze z wydzielonymi subfunduszami – jak określić progi transakcyjne?
      • czy należy dokumentować transakcje, z których dochód podlega zwolnieniu przedmiotowemu z podatku dochodowego?
      • fundusze posiadające w portfelu spółki transparentne podatkowo
      • sprawozdanie CIT-TP
    • Weryfikacja rynkowego charakteru typowych transakcji zawieranych przez fundusze/TFI
      • opłata za zarządzanie i opłaty manipulacyjne
      • wynagrodzenie za dystrybucję jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych
      • premie inwestycyjne
  5. Likwidacja funduszu w trakcie roku
  6. Dyskusja

    Kamil Lewandowski

    Kamil Lewandowski
    Kamil Lewandowski

    Jest założycielem FL Tax i partnerem w tej firmie. Doradza krajowym i zagranicznym klientom, tworząc efektywne podatkowo struktury dla prowadzenia biznesu, a także nabywania i sprzedaży przedsiębiorstw. koncentruje się na planowaniu podatkowym dla firm oraz prywatnych inwestorów. W trakcie swojej dotychczasowej praktyki doradzał wielu podmiotom z branży finansowej i ubezpieczeniowej, jest założycielem FL Tax i partnerem w tej firmie. Doradza krajowym i zagranicznym klientom, tworząc efektywne podatkowo struktury dla prowadzenia biznesu, a także nabywania i sprzedaży przedsiębiorstw. koncentruje się na planowaniu podatkowym dla firm oraz prywatnych inwestorów. W trakcie swojej dotychczasowej praktyki doradzał wielu podmiotom z branży finansowej i ubezpieczeniowej,

    Piotr Siwiecki

    Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami
    Piotr Siwiecki

    Zajmuje się problematyką cen transferowych od 2011 roku. Posiada szerokie doświadczenie w projektach z zakresu cen transferowych, które zdobył w czasie pracy w PwC w Warszawie i Londynie. Brał udział w realizacji projektów z zakresu cen transferowych obejmujących przygotowywanie dokumentacji cen transferowych, opracowywanie analiz porównawczych, wsparcie w postępowaniach podatkowych w obszarze cen transferowych oraz udział w postępowaniach dotyczących uzyskania uprzednich porozumień cenowych z Ministerstwem Finansów. Piotr jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Katowicach.

    • Członkowie i Podmioty wspierające IZFiA – 550 zł/osoba
    • Instytucje nie należące do IZFiA – 650 zł/osoba

    Opłatę należy uiścić PRZED SZKOLENIEM przelewem na rachunek Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, w Banku Pekao SA, nr 25 1240 6045 1111 0000 4744 4001.

    W tytule przelewu należy zamieścić następujące informacje: "Ceny transferowe w funduszach inwestycyjnych - 26 września 2017 r." oraz nazwisko i imię uczestnika/uczestników.

    Dokumentem rozliczeniowym płatności za szkolenie będzie wystawiana przez Izbę Faktura (nie jest to jednak faktura VAT).

    Szkolenie - certyfikaty bez PDF

    Uczestnictwo w szkoleniu potwierdzone zostanie certyfikatem, który będzie mógł być wykorzystany w celu udokumentowania doskonalenia umiejętności zawodowych m.in. przez radców prawnych i adwokatów.