Podatek dochodowy od osób prawnych w funduszach inwestycyjnych od 1 stycznia 2018 r. | Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami

Podatek dochodowy od osób prawnych w funduszach inwestycyjnych od 1 stycznia 2018 r.

Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami
19.12.2017
-

Szkolenie skierowane jest do pracowników Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych („TFI”), którzy zajmują się kwestiami podatkowymi i finansowymi. W szczególności zainteresowane szkoleniem będą osoby, które odpowiadają za rozliczenie zarządzanych funduszy inwestycyjnych w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT)/

Od 1 stycznia 2018 r. przysługujące dotychczas wszystkim funduszom inwestycyjnym podmiotowe zwolnienie z podatku dochodowego zostało istotnie ograniczone. Fundusze inwestycyjne zamknięte oraz specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte stosujące zasady i ograniczenia inwestycyjne określone dla funduszy inwestycyjnych zamkniętych objęte zostały zwolnieniem przedmiotowym, z którego wyłączone zostały jednak przychody uzyskiwane z udziałem podmiotów podatkowo transparentnych.

Krótki proces legislacyjny i minimalne vacatio legis przewidziane w nowelizacji w znaczny sposób ograniczył możliwość przygotowania się Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych do nowych przepisów, w związku z czym w portfelach wielu funduszach inwestycyjnych pozostały aktywa, które mogły powodować powstanie u nich przychodu podatkowego nie podlegającego zwolnieniu. Przychód podlegający opodatkowaniu mógł powstać również w toku podejmowanych po 1 stycznia 2018 r. działań restrukturyzacyjnych, w odniesieniu do których należało uwzględnić też wpływ tzw. klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania.

Opisany stan doprowadził do powstania szeregu wątpliwości związanych z opodatkowaniem funduszy inwestycyjnych, ciążącymi na nich obowiązkami w zakresie dokumentacji i rozliczeń oraz odpowiedzialnością Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych i członków ich zarządu za zobowiązania istniejących oraz zlikwidowanych funduszy.

Szkolenie będzie miało na celu przedstawić najważniejsze aspekty opodatkowania funduszy inwestycyjnych podatkiem dochodowym w świetle obowiązujących przepisów. Oprócz omówienia aspektów teoretycznych, nacisk zostanie położony na kwestie praktyczne związane z rozliczaniem funduszy oraz te budzące najwięcej wątpliwości. Szkolenie obejmuje również zmiany, których wprowadzenie planowane jest od 1 stycznia 2018 r.

Szkolenie prowadzone będzie w formie wykładu z wykorzystaniem prezentacji. Uczestnicy szkolenia będą mieli możliwość aktywnego dialogu z prowadzącymi oraz wymiany doświadczeń.

Program
  1. Ogólne zasady opodatkowania funduszy inwestycyjnych od 1 stycznia 2018 r.
  2. Odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe funduszy inwestycyjnych.
  3. Opodatkowanie dochodu pochodzącego ze spółek podatkowo transparentnych:
    1. identyfikacja spółek podatkowo transparentnych,
    2. rodzaje dochodów opodatkowanych, 
    3. zysk z instrumentów typu ETF.
  4. Opodatkowanie NSFIZ.
  5. Obowiązki związane z zagranicznymi spółkami kontrolowanymi (CFC):
    1. identyfikacja spółek CFC,
    2. rejestr spółek zagranicznych i ewidencja zdarzeń w spółce CFC,
    3. zeznanie o wysokości dochodu CFC,
    4. zwolnienie przedmiotowe, a podatek z tytułu CFC.
  6. Opodatkowanie czynności restrukturyzacyjnych – klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania oraz ostrzeżenia Ministerstwa Finansów.
  7. Zmiany w opodatkowaniu funduszy inwestycyjnych od 1 stycznia 2018 r.
  8. Koszty uzyskania przychodu w funduszu inwestycyjnym.
  9. Zaliczki na podatek dochodowy.
  10. Deklaracje składane przez fundusz.
  11. Obowiązki związane z likwidacją funduszu.
  12. Dyskusja.

    Kamil Lewandowski

    Kamil Lewandowski
    Kamil Lewandowski

    Jest założycielem FL Tax i partnerem w tej firmie. Doradza krajowym i zagranicznym klientom, tworząc efektywne podatkowo struktury dla prowadzenia biznesu, a także nabywania i sprzedaży przedsiębiorstw. koncentruje się na planowaniu podatkowym dla firm oraz prywatnych inwestorów. W trakcie swojej dotychczasowej praktyki doradzał wielu podmiotom z branży finansowej i ubezpieczeniowej, jest założycielem FL Tax i partnerem w tej firmie. Doradza krajowym i zagranicznym klientom, tworząc efektywne podatkowo struktury dla prowadzenia biznesu, a także nabywania i sprzedaży przedsiębiorstw. koncentruje się na planowaniu podatkowym dla firm oraz prywatnych inwestorów. W trakcie swojej dotychczasowej praktyki doradzał wielu podmiotom z branży finansowej i ubezpieczeniowej,

    Mariusz Kołacki

    Mariusz Kołacki
    Mariusz Kołacki
    Doradca podatkowy

    Mariusz jest licencjonowanym doradcą podatkowym. Specjalizuje się w doradztwie na rzecz podmiotów z sektora finansowego.

    W swojej pracy zawodowej doradza zarówno towarzystwom funduszy inwestycyjnych jak i inwestorom prowadzącym działalność za pośrednictwem struktur obejmujących fundusze inwestycyjne.   

    Wspierał merytorycznie instytucje biorące udział w konsultacjach społecznych ustaw wpływających na działalność funduszy inwestycyjnych, a także przygotowywał na rzecz TFI procedury ograniczające ryzyko podatkowe.

    Mariusz jest absolwentem Wydziały Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.  

    • Członkowie i Podmioty wspierające IZFiA – 550 zł/osoba
    • Instytucje nie należące do IZFiA – 650 zł/osoba

    Opłatę należy uiścić PRZED SZKOLENIEM przelewem na rachunek Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, w Banku Pekao SA, nr 25 1240 6045 1111 0000 4744 4001.

    W tytule przelewu należy zamieścić następujące informacje: "Podatek dochodowy od osób prawnych w funduszach inwestycyjnych od 1 stycznia 2018 r. - 19 grudnia 2017 r." oraz nazwisko i imię uczestnika/uczestników.

    Dokumentem rozliczeniowym płatności za szkolenie będzie wystawiana przez Izbę Faktura (nie jest to jednak faktura VAT).

    Szkolenie - certyfikaty bez PDF

    Uczestnictwo w szkoleniu potwierdzone zostanie certyfikatem, który będzie mógł być wykorzystany w celu udokumentowania doskonalenia umiejętności zawodowych m.in. przez radców prawnych i adwokatów.