Pracownicze Plany Kapitałowe – jak się przygotować gdy wszystko jasne? | Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami

Pracownicze Plany Kapitałowe – jak się przygotować gdy wszystko jasne?

Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami
21.02.2018
-

Szkolenie jest adresowane dla tych wszystkich TFI, które planują zaangażować się w projekt tworzenia i zarządzania Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Adresatami szkolenia są pracownicy towarzystw funduszy inwestycyjnych, którzy w ramach swoich obowiązków zawodowych odpowiadają za sprzedaż, wdrażanie i szeroko rozumianą obsługę grupowych programów i planów emerytalnych oraz pracownicy firm i przedsiębiorstw, w których takie programy będą funkcjonować.

W dniu 15 lutego 2018 roku Ministerstwo Finansów opublikowało projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Planowane jest, że w 2018 roku w ramach wdrażanej reformy systemu emerytalnego w Polsce zostanie wprowadzona nowa instytucja – Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Pierwsze składki do PPK powinny zostać odprowadzone już na początku 2019 roku. PPK mają być prowadzone w formie umów zawieranych przez podmioty zatrudniające (głównie pracodawców) z towarzystwami funduszy inwestycyjnych zarządzającymi funduszami inwestycyjnymi w Polsce. Mimo, że nadal oczekujemy na rozpoczęcie prac parlamentarnych, to można już dzisiaj dyskutować o pewnych szczegółowych rozwiązaniach. Należy przy tym zastrzec, że w toku powyższych działań nie można wykluczyć modyfikacji, w tym istotnej zasady funkcjonowania PPK. Szczególnie, że utworzenie przez przyszłych zarządzających produktów pod oferowanie PPK może zając kilka miesięcy. Założenia projektu zakładają obligatoryjne współfinansowanie PPK przez podmioty zatrudniające oraz osoby zatrudnione, zamrożenie środków do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego (z pewnymi wyjątkami), zasady polityki inwestycyjnej związanej z wiekiem uczestników oraz szereg rozwiązań nowych, nieznanych do tej pory systemowi emerytalnemu w naszym kraju. Należy z dużą dozą prawdopodobieństwa przyjąć, że PPK staną się w okresie najbliższych dwóch lat popularnym świadczeniem oferowanym przez większość pracodawców. Przygotowując się do wprowadzenia tego projektu już dziś oferujemy Państwu szkolenie, które w sposób syntetyczny pozwoli na przygotowanie się do wyzwań jakie niosą PPK.

Szkolenie prowadzone będzie w formie wykładu z wykorzystaniem prezentacji. Uczestnicy szkolenia będą mieli możliwość aktywnego dialogu z prowadzącymi oraz wymiany doświadczeń.

Program
  1. PPK – główne założenia
    • Założenia teoretyczne
    • Zasady ogólne PPK
    • Umowy zawierane w ramach PPK
    • Zasilenia w ramach PPK (składki oraz inne wpłaty)
  2. PPK – z punktu widzenia usługodawcy
    • Zasady inwestowania w ramach PPK i koszty zarządzania PPK
    • Nadzór nad funkcjonowaniem PPK
    • Portal PPK i Centralna Ewidencja PPK
    • Akwizycja oraz sankcje karne w PPK
  3. PPK – z punktu widzenia uczestnika
    • Zapisanie i wystąpienie z PPK
    • Zmiana pracodawcy
    • Rozwód i dziedziczenie w PPK
    • Rozporządzenie środkami z PPK
  4. PPK – z punktu widzenia pracodawcy (ok 1 godzina)
    • Procedura tworzenia PPK
    • Wybór usługodawcy PPK
    • Obowiązki informacyjne i administracyjne
    • PPK a PPE oraz inne formy dodatkowego oszczędzania
    • Podatki i zwolnienia podatkowe
    • Terminy wymagane prawem

    dr Marcin Wojewódka

    dr Marcin Wojewódka
    dr Marcin Wojewódka
    Członek Zarządu Instytutu Emerytalnego Sp. z o.o.

    Radca prawny, założyciel Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Członek Zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nadzorujący Pion Administracji i Zamówień Publicznych w latach 2016-2017. Członek Stowarzyszenia Prawa Pracy. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studiów Podyplomowych Psychologia Zarządzania Personelem. W grudniu 2011 roku uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych (praca doktorska pt. „Pracownicze programy emerytalne, jako forma dodatkowego zabezpieczenia na starość w Polsce. Ocena funkcjonowania”). Posiada ponad 20-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie prawa pracy i świadczeń pracowniczych. Doradzał kilkuset pracodawcom w Polsce w zakresie prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych. Od 2000 roku współtworzył ponad sto Pracowniczych Programów Emerytalnych we wszystkich formach, aktywnie zaangażowany w tworzenie licznych Pracowniczych Planów Kapitałowych.

     

    Maciej Balcerowski

    Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami
    Maciej Balcerowski

    Posiada doświadczenie w tworzeniu produktów dla instytucji finansowych.

    • Członkowie i Podmioty wspierające IZFiA – 550 zł/osoba
    • Instytucje nie należące do IZFiA – 650 zł/osoba

    Opłatę należy uiścić PRZED SZKOLENIEM przelewem na rachunek Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, w Banku Pekao SA, nr 25 1240 6045 1111 0000 4744 4001.

    W tytule przelewu należy zamieścić następujące informacje: "Szkolenie PPK - 21 lutego 2018r." oraz nazwisko i imię uczestnika/uczestników.

    Dokumentem rozliczeniowym płatności za szkolenie będzie wystawiana przez Izbę Faktura (nie jest to jednak faktura VAT).

    Szkolenie - certyfikaty bez PDF

    Uczestnictwo w szkoleniu potwierdzone zostanie certyfikatem, który będzie mógł być wykorzystany w celu udokumentowania doskonalenia umiejętności zawodowych m.in. przez radców prawnych i adwokatów.