Szkolenie podatkowe - obowiązki dokumentacyjno-informacyjne po stronie TFI | Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami

Szkolenie podatkowe - obowiązki dokumentacyjno-informacyjne po stronie TFI

Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami
14.10.2016

DLA KOGO

Szkolenie adresowane jest do dyrektorów finansowych, głównych księgowych, specjalistów do spraw podatkowych oraz osób zainteresowanych tą tematyką.

FORMA SZKOLENIA

  1. Forma interaktywna : otwarta dyskusja pomiędzy uczestnikami i prowadzącym
  2. Podejście praktyczne : nacisk na praktyczne aspekty wypełniania raportów, przykłady z życia oraz podejście i sposoby wypełniania w świetle braków informacyjnych.
  3. Prośba o aktywne uczestnictwo: 
    • dzielenie się wiedzą, doświadczeniami
    • pytania
    • zaangażowanie w dyskusję

TERMIN I LOKALIZACJA SZKOLENIA

Piątek 14 października 2016, godz. 10:00 – 14:00 w siedzibie Izby, przy ul. Książęcej 4, (Budynek Centrum Giełdowego), poziom "0", sala "Studium".

CELE I TEMATYKA SZKOLENIA

Szkolenie będzie miało na celu przedstawiać w kompleksowy, zorganizowany sposób obowiązki płatnika (obowiązek pobrania i odprowadzenia podatku) oraz obowiązki dokumentacyjno-informacyjne (np. sporządzenie i przesłanie formularzy PIT-8C, IKZE) po stronie podmiotów związanych z funduszami kapitałowymi. Oprócz uporządkowania typowych sytuacji, omówione zostaną również kwestie bardziej problematyczne lub kontrowersyjne (np. czy wydatki za zarządzanie portfelem można uwzględnić w PIT-8C, jakie jest źródło przychodów w przypadku różnych akcji promocyjnych / kickbacków). W końcu, przedstawione zostaną konsekwencje (w tym karnoskarbowe) naruszenia tych obowiązków.

Program
  1. W jakich przypadkach na towarzystwie funduszy inwestycyjnych będą ciążyć obowiązki płatnika? Czy są to obowiązki TFI, Funduszu, czy agenta transferowego? Czy istnieje możliwość scedowania obowiązków z zakresu podatku na podmioty trzecie?
    • Fundusz jako płatnik zryczałtowanego podatku dochodowego
    • Obowiązki płatnika w przypadku występowania agenta transferowego
  2. Ustalenie podstawy opodatkowania z tytułu umorzenia / wykupu jednostek inwestycyjnych / certyfikatów inwestycyjnych:
    • wydatki za zarządzanie portfelem instrumentów finansowych – czy uwzględnić w PIT-8C?
    • podstawa opodatkowania w przypadku dziedziczenia, darowizny
  3. Obowiązki płatnika / obowiązki informacyjne w przypadku śmierci uczestnika funduszu.
  4. Rozliczenie IKE oraz IKZE:
    • ustalenie podstawy opodatkowania
    • kiedy w przypadku zwrotu wpłat z IKZE jest konieczne sporządzenie i przekazanie PIT-8C, a kiedy nie?
    • PIT-8AR – czy zawsze jest sporządzany przy wypłatach z IKZE?
    • Jakie są obowiązki w stosunku do nierezydentów?
    • Co w przypadku śmierci oszczędzającego?
    • Obowiązki związane z wypłatami transferowymi.
    • Jakie są konsekwencje zaspokojenia wierzyciela oszczędzającego z zabezpieczenia ustanowionego na IKZE?
  5. Ustalenie podstawy opodatkowania w przypadku wypłaty dywidend, odsetek i innych okresowych świadczeń pieniężnych.

    Leszek Tokarski

    Deloitte Doradztwo Podatkowe Dąbrowski i Wspólnicy sp.k.
    Leszek Tokarski
    Partner w Zespole Instytucji Finansowych w dziale doradztwa podatkowego Deloitte, radca prawny

    Specjalizuje się w doradztwie podatkowym od 1992r. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Ministerstwie Finansów, kancelariach prawnych, KPMG oraz Deloitte. Począwszy od 2001r., Partner w Deloitte, zarządza Działem Doradztwa Podatkowego dla Instytucji Finansowych.

    Prowadzi bieżące doradztwo podatkowe dla banków, zakładów ubezpieczeń, firm leasingowych, oraz innych instytucji finansowych. Specjalizuje się w procesach reorganizacji i restrukturyzacji działalności operacyjnej klientów, ze szczególnym uwzględnieniem podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku VAT oraz w reprezentowaniu klientów w postępowaniach kontrolnych i podatkowych przed organami podatkowymi, a także w procesach podatkowych przed sądami administracyjnymi oraz Naczelnym Sądem Administracyjnym.

    Maciej Kostrzewski

    Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami
    Maciej Kostrzewski
    Starszy menedżer w Zespole Instytucji Finansowych w dziale doradztwa podatkowego Deloitte, Absolwent Wydziału Zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim.

    Posiada 10-letnie doświadczenie zawodowe, świadcząc usługi podatkowe dla instytucji finansowych oraz innych podmiotów gospodarczych z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od towarów i usług, podatku od czynności cywilnoprawnych.

    Maciej specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu doradztwa przy transakcjach dla instytucji finansowych, w tym banków, zakładów ubezpieczeniowych, firm leasingowych, podmiotów świadczących usługi pośrednictwa finansowego (pośredników finansowych) oraz funduszy inwestycyjnych.

    Maciej brał udział w kompleksowych audytach podatkowych, badaniach wybranych obszarów działalności podmiotów gospodarczych oraz badaniach typu „due diligence” w zakresie rozliczeń podatkowych. Prowadził także szkolenia z zakresu problematyki podatkowej.

    Paweł Skorłutowski

    Paweł Skorłutowski
    Paweł Skorłutowski
    Starszy menedżer w dziale doradztwa podatkowego Deloitte, doradca podatkowy, radca prawny

    Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przed dołączeniem do zespołu Deloitte, Paweł pracował w innych znaczących firmach doradztwa podatkowego, zajmując się obsługą podatkową polskich i zagranicznych podmiotów. Posiada ponad dziesięć lat doświadczenia w świadczeniu usług doradztwa podatkowego.

    Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu doradztwa przy transakcjach dla instytucji finansowych, w tym banków, zakładów ubezpieczeniowych, firm leasingowych, pośredników finansowych oraz funduszy inwestycyjnych. Brał udział w licznych projektach podatkowych, takich jak przeprowadzenia przeglądów podatkowych dużych instytucji finansowych lub doradztwo przy restrukturyzacjach spółek.

    Dodatkowo Paweł prowadzi szkolenia podatkowe dla pracowników instytucji finansowych oraz podmiotów je zrzeszających (m.in. dla Polskiej Izby Ubezpieczeń, Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce lub Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami).

    Paweł doradza również w zakresie obowiązków skierowanych do polskich instytucji finansowych w związku raportowaniem rachunków finansowych w posiadaniu zagranicznych rezydentów podatkowych (FATCA, CRS, Euro-FATCA) oraz raportowaniem do STIR.

    Współautor komentarza do podatku dochodowego od osób prawnych.