XVIII Forum Funduszy | Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami

XVIII Forum Funduszy

02.07.2024

XVIII Forum Funduszy: Musimy o siebie zawalczyć

Polski rynek kapitałowy musi zawalczyć o siebie, aby skorzystać z przemiany globalnego porządku świata – to kluczowy przekaz XVIII Forum Funduszy w Kazimierzu Dolnym, flagowej konferencji środowiska asset menedżerów organizowanej przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami. Tegoroczna, 18. edycja odbyła się w dniach 17-18 czerwca pod hasłem: „W przemianie”.

Apel do rządu

Konferencję otworzyła Małgorzata Rusewicz, Prezeska Zarządu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz Jarosław Skorulski, Przewodniczący Rady IZFiA i Prezes Zarządu BNP Paribas TFI. Gości przywitał też w kilku różnych językach awatar Małgorzaty Rusewicz, przygotowany we współpracy z Campus AI.

Mamy dużą potrzebę przedyskutowania tego, jak powinniśmy jako branża zareagować w momencie, gdy na horyzoncie rysuje się nowy porządek świata, a Polska stoi przed historyczną szansą na pozycję w czołówce światowych gospodarek – podkreśliła Małgorzata Rusewicz.

– Żebyśmy nie zostali na peryferiach świata, lecz dołączyli do głównych gospodarek, powinniśmy skupić się na kilku priorytetach. Potrzebna jest wspólna praca nie tylko środowiska rynku kapitałowego i funduszy, ale też rządu – dodał Jarosław Skorulski. I podsumował pięć postulatów do Rady Ministrów, które są już osią dyskusji branży z Ministerstwem Finansów, Ministerstwem Aktywów Państwowych, Ministerstwem Cyfryzacji, a także Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego.

Silny rynek kapitałowy jest potrzebny

Uczestnicy Forum Funduszy wysłuchali wystąpień przedstawicieli Ministerstwa Finansów, z Ministrem Finansów Andrzejem Domańskim na czele oraz Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego z Przewodniczącym KNF Jackiem Jastrzębskim i Zastępcą Przewodniczącego Sebastianem Skuzą.

Minister Finansów poinformował, że Ministerstwo pracuje nad rozwiązaniami, które mają służyć rozwojowi rynku kapitałowego. – Naszym celem jest, by podejmowane w MF działania, których wspólnym mianownikiem jest rozwój rynku kapitałowego, a co za tym idzie funduszy inwestycyjnych pozwoliły na wykorzystanie możliwości związanych z dokonującymi się w globalnej gospodarce i geopolityce przemianami. Jestem przekonany, że prężnie działający rynek kapitałowy stanowi kluczowy element wsparcia wobec wyzwań, przed którymi stoi polska gospodarka” – powiedział minister Andrzej Domański.

– Chcemy być silnym nadzorem na silnym rynku. Mimo wielu wyzwań widzę na rynku kapitałowym duży optymizm. Mam nadzieję, że to przełoży się na jego rozwój – mówił Jacek Jastrzębski, Przewodniczący KNF.

Sebastian Skuza, Zastępca Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego zapewnił, że nadzór jest otwarty na dialog z rynkiem.  – Nic, co służy bezpiecznemu rozwojowi rynku finansowego w Polsce, nie jest nam obce. Mamy wspólnie z rynkiem pewne sukcesy i widzimy dalsze pole do współpracy – powiedział.  

Debaty jak najsilniejsze trendy

Debaty Forum Funduszy zostały ułożone w taki sposób, aby uchwycić najsilniejsze trendy, najlepsze praktyki i siły, które kształtują obecnie zagraniczne gospodarki i rynki kapitałowe, a także zmiany technologiczne czy nowe regulacje europejskie na horyzoncie, które mogą przemodelować nasz krajobraz, jak Retail Investment Strategy. Wszystko po to, aby goście mogli poszerzyć spektrum myślenia o mocnych stronach polskiego rynku kapitałowego i zderzyć własną percepcję z oceną tych, którzy patrzą na nasz kraj z daleka.

O światowej gospodarce w przemianie i wynikających z tej przemiany szansach oraz wyzwaniach dla polskiej branży zarządzających funduszami i aktywami, oraz szerzej, dla polskiego rynku kapitałowego dyskutowało 52 przedstawicieli polskich i zagranicznych rynków finansowych. Tych ostatnich reprezentowali: Pat Lardner z Irish Funds, Frederic Dodard ze State Street Global Advisors, Geoff Gottlieb z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Beata Javorcik z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Daniel Morris z BNP Paribas Asset Management, Tomasz Noetzel z Bloomberg Intelligence, Tomas Packa z DWS International GmbH oraz Alexander Prawitz reprezentujący Schroders.

Transformacja technologiczna się rozpędza

Technologia w różnym wymiarze i z różnych perspektyw pojawiała się na tegorocznym Forum Funduszy praktycznie w każdej debacie i w każdej dyskusji – od komunikacji z klientami, przez wsparcie w zarządzaniu aktywami, po wizje głębszej przemiany działalności firm i całej branży w poszukiwaniu wzrostów.

–  Większość podmiotów z branży TFI nie jest gotowa na transformację cyfrową. Dysponuje jednak ona produktem, który poddaje się digitalizacji i będzie zmuszona na tę ścieżkę wkroczyć – zauważył Marcin Żuchowicz, prezes e-point.

Branża ma tego świadomość. Ułatwienie adopcji technologii to również część jednego z postulatów do rządzących o gruntowne odbiurokratyzowanie i unowocześnienie rynku funduszy inwestycyjnych.

– Naszym obowiązkiem jako branży, jest mówienie w taki sposób, żeby do generacji Z ten przekaz dotarł. A co oni lubią? Lubią przekaz cyfrowy – powiedziała Marlena Janota, Członkini Zarządu Santander TFI.

Artur Trela, Wiceprezes Zarządu TFI PZU, wskazał na rolę sztucznej inteligencji, która może pomóc w komunikacji z klientami, na przykład w zrozumieniu dokumentacji. – Taka technologia może też znacznie dokładniej określić naszą tolerancję na ryzyko – przyznał Artur Trela.

W debatach wybrzmiało, że na rynek TFI obecnie wchodzi coraz więcej nowoczesnych rozwiązań.

– Nowoczesne technologie na rynku TFI to zarówno rzeczywistość, jak i przyszłość. Rozmawiając dzisiaj z rynkiem staramy się dostarczać rozwiązania najbardziej efektywne – podkreślił Marcin Kosiński, Prezes Zarządu PKO BP Finat.

Zdaniem uczestników nowe technologie będą dla rynku szansą, pod warunkiem, że wiemy co chcemy osiągnąć i mamy przygotowane zasoby.

– Nawet jeśli wiemy, jak nowa technologia może usprawnić nasze działanie to musimy wiedzieć, czy mamy odpowiednie kompetencje i ludzi, by tę technologię obsłużyć – mówił Michał Stępniewski, Wiceprezes Zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

Budować długoterminowy kapitał

Branża zaapelowała też o tworzenie zachęt systemowych dla inwestorów indywidualnych i spółek potrzebujących finansowania.

– Polska gospodarka potrzebuje inwestycji długoterminowych, a te należy wspierać poprzez ulgi podatkowe. Polski rząd powinien podjąć rękawicę i promować długoterminowe oszczędzanie – powiedział Zbigniew Wójtowicz, prezes Investors TFI.

Jak zauważył Aleksander Mokrzycki, Wiceprezes Zarządu PFR Ventures, w Europie aktywa coraz częściej są lokowane na rynku prywatnym. – We Francji coraz większe pieniądze płyną na rynek private equity i venture capital. W Polsce sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana m.in. przez regulacje – mówi Aleksander Mokrzycki, wiceprezes PFR Ventures.

Wśród pięciu postulatów IZFiA jest również ustabilizowanie funkcjonowania systemu emerytalnego. – W przeszłości było sporo zmian. Mniej, czy bardziej kontrowersyjne posunięcia. Teraz ulepszajmy, ale nie róbmy już rewolucji – podkreślił Jarosław Skorulski, prezes BNP Paribas TFI.

Polska w centrum, a nie na peryferiach Europy

Podczas Forum Funduszy szeroko omawiany i dyskutowany był pakiet unijnych regulacji Retail Investment Strategy. Małgorzata Rusewicz, zauważyła, że z początkiem przyszłego roku podczas polskiej prezydencji odbywać się będą kluczowe dyskusje na temat RIS, a głos Polski w tym temacie będzie miał ogromne znaczenie.

–  Retail Investment Strategy niewątpliwie przemodeluje branżę TFI. Założeniem pakietu jest to, aby w końcowym rozrachunku rynek funduszy inwestycyjnych się zwiększył i nastąpiło przesunięcie oszczędności gospodarstw domowych z depozytów bankowych do funduszy inwestycyjnych – mówił Artur Zapała, Partner Kancelarii Prawnej SPCG.

Michał Szrajber, Dyrektor Departamentu Rozwoju Produktów w Pekao TFI zaznaczył, że wprowadzając Retail Investment Strategy trzeba przede wszystkim zachować spójność. – Pakiet Retail Investment Strategy postuluje większe zaangażowanie inwestorów indywidualnych na rynku kapitałowym, ale MIFID powoduje, że sprzedaż produktów akcyjnych jest trudna. Przez to cele Retail Investment Strategy mogą być trudne do zrealizowania – dodał Michał Szrajber.

Podczas debaty o RIS Katarzyna Przewalska z Ministerstwa Finansów zwracała uwagę, że pomysł m.in. benchmarkowania cen produktów finansowych nie jest korzystnym rozwiązaniem dla polskiego rynku, który jest dużo mniejszy niż w krajach Europy Zachodniej. Wskazała również, że może to wpłynąć na konkurencję wewnątrzunijną.

– Założenia Retail Investment Strategy są słuszne, ale trzeba uważać, by wprowadzając nowe rozwiązania nie wylać dziecka z kąpielą. Nie zwiększajmy zakazów i wymogów, bo może to skończyć się konsolidacją rynku i ograniczeniem oferty produktowej – podsumował Rafał Kozłowski, Starszy Ekspert McKinsey.

Nie bójmy się

Globalne trendy się zmieniają i musimy na nie odpowiedzieć, jeśli chcemy się liczyć. Rządzący mogą pomóc, ale to rynek kapitałowy ma najlepsze mechanizmy funkcjonowania. Nie bójmy się śmiałych wizji i szukajmy nowych horyzontów w poszukiwaniu nowych możliwości – słychać było na Forum Funduszy.

Tomasz Bardziłowski, Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, podkreślał, że Polska i polski rynek muszą myśleć nie tylko globalnie, ale także i lokalnie. - Polska była beneficjentem wcześniejszych trendów związanych chociażby z naszym przystąpieniem do Unii Europejskiej czy globalizacją. Teraz trzeba zastanowić się, co zrobić, abyśmy byli beneficjentami przyszłych trendów. Musimy bardziej budować lokalny kapitał, a nie myśleć tylko o globalnych przepływach — podkreślał Tomasz Bardziłowski

Biorąc pod uwagę prognozy 3-procentowego wzrostu gospodarczego naszego kraju według Międzynarodowego Funduszu Walutowego, jasne jest, że dla rynku kapitałowego to teraz idealny czas, aby zawalczyć o swoją pozycję i rangę zarówno w priorytetach rządzących, jak również na międzynarodowej arenie inwestycyjnej. Cel?  Chodzi o pobudzenie rozwoju rynku kapitałowego tak, aby miał istotne znaczenie w myśleniu o bezpiecznej przyszłości polskiej gospodarki.

– Tu jest kapitał, który może sfinansować długofalowe strategiczne inwestycje, popchnąć naszą gospodarkę mocno do przodu i wzmocnić bezpieczeństwo finansowe obywateli – podkreślała Małgorzata Rusewicz.

źródło:Rzeczpospolita

Miło nam poinformować, że XVIII Forum Funduszy po raz kolejny uzyskało wyróżnienie honorowe w postaci Patronatu Ministerstwa Finansów. Nie moglibyśmy się spotkać także w tym gronie, wśród ekspertów i entuzjastów branży, gdyby nie nasi Partnerzy:
Partnerzy Strategiczni: Goldman Sachs TFI SA, Polski Fundusz Rozwoju SA, PKO TFI SA, Santander TFI SA
Partnerzy Główni: E-POINT, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie SA, Investors TFI SA, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych SA, Pekao TFI SA, PKO BP Finat, Kancelaria Prawna SPCG, TFI PZU SA
Partnerzy: BNP Paribas TFI SA, Deutsche Bank Polska SA, IGTE, Ipopema TFI SA, PFR TFI SA
Partner Edukacyjny: Campus AI
Partner Technologiczny: Vobacom
Patroni: CFA Society Poland, Izba Domów Maklerskich, Polska Izba Ubezpieczeń, Związek Banków Polskich
Główny Partner medialny: Rzeczpospolita oraz Gazeta Giełdy i Inwestorów Parkiet
Patroni medialni: Analizy Online, PAP Biznes

Pozostałe aktualności

Napisz Raport Roczny 2023"
15.07.2024

IZFiA Raport Roczny o rynku funduszy w 2023 r.

Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA) opublikowała Raport Roczny o rynku funduszy inwestycyjnych w Polsce za 2023 rok…więcej informacji o IZFiA Raport Roczny o rynku funduszy w 2023 r.
Sala konferencyjna pełna ludzi oraz scena
02.07.2024

XVIII Forum Funduszy

XVIII Forum Funduszy: Musimy o siebie zawalczyć Polski rynek kapitałowy musi zawalczyć o siebie, aby skorzystać z przemiany…więcej informacji o XVIII Forum Funduszy
TRZY PANIE Z BUKIETAMI
14.06.2024

Spotkanie kobiet z rynku finansowego

Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć oraz reportażu z ostatniego spotkania Klubu Kobiet Rynku Finansowego pod adresem: https://…więcej informacji o Spotkanie kobiet z rynku finansowego
zdjęcia trzech kobiet, główki, na niebieskim tle
21.05.2024

Konferencja Klubu Kobiet Rynku Finansowego

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie organizowane przez GPW, CFA Society Poland oraz IZFiA, które odbędzie się 6 czerwca (czwartek…więcej informacji o Konferencja Klubu Kobiet Rynku Finansowego
banknoty na zielonym tle
11.04.2024

Szkolenie „Nowa Krajowa Ocena Ryzyka Prania pieniędzy a zarządzanie ryzykiem AML w TF…

Podczas szkolenia omówione zostaną standardy opracowania własnej oceny ryzyka instytucji obowiązanej w kontekście oczekiwań…więcej informacji o Szkolenie „Nowa Krajowa Ocena Ryzyka Prania pieniędzy a zarządzanie ryzykiem AML w TF…
logo esg i ttuł szkolenia
06.03.2024

Szkolenie: "SFDR i ESG 2.0 w praktyce TFI: Analiza postępów i kierunków rozwoju…

Zapraszamy do rejestracji na najbliższe, marcowe szkolenie w zakresie ESG. Więcej informacji oraz Rejestracja znajduja się w…więcej informacji o Szkolenie: "SFDR i ESG 2.0 w praktyce TFI: Analiza postępów i kierunków rozwoju…