SFTR – raportowanie transakcji finansowanych z użyciem papierów wartościowych | Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami

SFTR – raportowanie transakcji finansowanych z użyciem papierów wartościowych

SFTR – raportowanie transakcji finansowanych z użyciem papierów wartościowych
22.07.2020
-

Od 11 października 2020 r. fundusze inwestycyjne zostaną objęte wymogiem raportowania transakcji repo, buy-sell back, pożyczek papierów wartościowych i ‘margin lending’ do repozytoriów transakcji. Jest to konsekwencja wejścia w życie trzeciej fazy wdrożenia wymogu raportowania tych transakcji, na mocy unijnego rozporządzenia SFTR („Rozporządzenie nr 2015/2365 w sprawie przejrzystości transakcji finansowanych z użyciem papierów wartościowych”).

Raportowaniu będą podlegać nie tylko szczegółowe informacje o zawarciu transakcji, ale również informacje dotyczące zdarzeń w ciągu życia transakcji (np. ponowne wykorzystanie papierów wartościowych) i bieżąca wycena papierów wartościowych (zarówno pożyczonych, jak i tych stanowiących zabezpieczenie), zaś same raporty powinny być przygotowane w formacie xml zgodnie ze szczegółowymi wymaganiami i przesłane do repozytorium transakcji. Dodatkowo dla każdego wariantu funkcjonalności transakcji i specyfiki jej zawarcia (np. przez agenta) i rozliczania (np. w CCP) są przygotowane dedykowane sekcje raportu. Wdrożenie tych wymogów może więc stanowić istotne wyzwanie dla podmiotów raportujących.

 

Na polskim rynku rolę autoryzowanego repozytorium transakcji pełni KDPW, które 13 lipca 2020 r. uruchomiło serwis związany z obsługą raportowania transakcji SFT dla banków i firm inwestycyjnych (objętych pierwszą fazą wymogu, przesuniętą w związku z pandemią koronawirusa z kwietnia na lipiec 2020 r.) oraz CCP i CSD (objętych drugą fazą wymogu raportowania).

Partnerami seminarium są:

Program

W trakcie seminarium będą omówione zasady raportowania, zakres przedmiotowy i podmiotowy wymogu, przeanalizowane zostaną raportowane informacje oraz sam proces raportowania.

Seminarium będzie oparte na opublikowanych 22 marca 2019 r. w  Dzienniku Urzędowym UE oficjalnych tekstach aktów wykonawczych (RTS i ITS) SFTR oraz opublikowanych 6 stycznia 2020 r. wytycznych ESMA dotyczących procesu raportowania.

Drugą część szkolenia p.t. "Uruchomienie systemu do obsługi raportowania transakcji SFT w KDPW_TR" poprowadzi ekspert z KDPW: Marcin Wrona, Szef Zespołu Referencyjnych Baz Danych i Statystyk.

    Mariusz Więckowski

    Mariusz Więckowski
    Mariusz Więckowski
    Partner Zarządzający Areto

    Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie produktów rynku finansowego i stosowanych do nich wymogów regulacyjnych. Do 2011 r. pracował w Banku BPH jako dyrektor odpowiedzialny za rozwój produktów skarbowych i ich kanałów dystrybucji. W latach 2008-2010 był Project Managerem projektu wdrożenia MiFID w Banku BPH, obejmującego dostosowanie wszystkich obszarów banku do wymogów Dyrektywy. Uczestniczy w pracach grup roboczych Związku Banków Polskich (m.in. w zakresie EMIR, MiFID II) oraz komitetów produktowych i regulacyjnych International Swaps & Derivatives Association (m.in. MiFID Consultative Group, EMIR Consultative Group, Documentation Committee). Obecnie doradza kilku grupom bankowym (posiadających w swoich strukturach domy maklerskie i TFI) przy implementacji MiFID II. Prowadzi wiele szkoleń z zakresu transakcji pochodnych, ich dokumentacji oraz wymogów regulacyjnych. Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego.

    Marcin Wrona

    Marcin Wrona
    Marcin Wrona
    KDPW

    Absolwent Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziału Ekonomii SGGW. Od 15 lat obecny zawodowo na rynku kapitałowym, w tym 12 lat w KDPW. Obecnie Szef Zespołu Referencyjnych Baz Danych i Statystyk w Dziale Repozytorium Transakcji. Brał aktywny udział w kształtowaniu, uruchamianiu i świadczeniu usług GK KDPW związanych z raportowaniem pod różnymi reżimami europejskimi, takimi jak rozporządzenia EMIR, MIFIR i SFTR oraz w powołaniu usługi wspierającej proces raportowania jaką jest agencja numerująca, nadająca kody LEI – LOU KDPW. Obecnie m.in. odpowiedzialny za prowadzenie usługi ARM i Repozytorium SFTR.

    • Członkowie i Podmioty wspierające IZFiA – 350 zł/osoba
    • Instytucje nie należące do IZFiA – 400 zł/osoba

    Opłatę należy uiścić przed szkoleniem przelewem na rachunek Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, w Banku Pekao SA, nr 25 1240 6045 1111 0000 4744 4001.

    W tytule przelewu należy zamieścić następujące informacje: Szkolenie „SFTR – raportowanie transakcji finansowanych z użyciem papierów wartościowych - 22 lipca 2020 r.” oraz nazwisko i imię uczestnika/uczestników.

    Dokumentem rozliczeniowym płatności za szkolenie będzie wystawiana przez Izbę Faktura (nie jest to jednak faktura VAT).

     

    Warunki uczestnictwa

     

    1. warunkiem uczestnictwa w szkoleniu jest prawidłowe zgłoszenie, przez które rozumie się wypełnienie poniższego formularza zgłoszeniowego do dnia 15 lipca 2020 r. włącznie,
    2. liczba miejsc jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń,
    3. rezygnacja z udziału w szkoleniu po dniu 15 lipca 2020 r. lub nieuczestniczenie osoby zgłoszonej w szkoleniu, nie będzie stanowić podstawy do zwrotu opłaty z tytułu uczestnictwa w szkoleniu, ani jej części, w związku z czym nie będę z tego tytułu zgłaszać w stosunku do Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami żadnych roszczeń lub praw,
    4. w przypadku braku możliwości uczestniczenia osoby zgłoszonej w szkoleniu, instytucja zgłaszająca może dokonać zamiany osoby zgłoszonej na inną,
    5. rezygnacji z udziału w szkoleniu wiążącej się ze zwrotem opłaty z tytułu uczestnictwa w szkoleniu można dokonać w formie elektronicznej pod adresem e-mail: emadej@izfa.pl, najpóźniej do 3 dni przed szkoleniem,
    6. w przypadku odwołania szkolenia lub odmowy uczestnictwa w szkoleniu, opłaty z tytułu uczestnictwa w szkoleniu zostaną zwrócone bez oprocentowania i odsetek na rachunki bankowe instytucji zgłaszających uczestników szkolenia, z których środki z tego tytułu wpłynęły, najpóźniej w terminie 7 dni od dnia poinformowania o odwołaniu szkolenia,
    7. Uczestnik szkolenia wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla potrzeb procesu rekrutacji, realizacji i ewaluacji szkoleń IZFiA,
    8. informacja w sprawach rejestracji: Ewa Madej, emadej@izfa.pl lub +48 (22) 537 76 30 lub + 48 783 590 814. 

    Szkolenie - certyfikaty

    Uczestnictwo w szkoleniu potwierdzone zostanie certyfikatem, w celu udokumentowania doskonalenia umiejętności zawodowych m.in. przez radców prawnych i adwokatów.

    Certyfikat będzie przesłany uczestnikom mailem w formacie PDF.